Arch

kultura

Forum Arch Strona Główna -> BEZ TABU CZYLI -> SZTUKA SZOKOWANIA
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
SZTUKA SZOKOWANIA
PostWysłany: Sob 7:02, 07 Mar 2009
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

SZTUKA SZOKOWANIA
Gunther von Hagens, niemiecki naukowiec, który tworzy wystawy spreparowanych ludzkich zwłok, chce przenieść działalność do Polski. Czy jego prace to jeszcze sztuka, czy już tylko sztuka szokowania?

Hagens jest znany na całym świecie jako autor wystawy "Body Worlds" ("Światy ciała"), której główną częścią są spreparowane specjalną metodą autentyczne ludzkie zwłoki w pozach zaaranżowanych na sceny z życia codziennego.

Zwolennicy niemieckiego naukowca przekonują, że są to aranżacje artystyczne, pobudzające do refleksji nad ludzką cielesnością, łamiące tabu, jakie we współczesnej kulturze narasta wokół śmierci. Przeciwnicy wystaw kręcą zniesmaczeni głowami, wytaczając wątpliwości natury zarówno estetycznej, jak i etycznej.


Doktor Śmierć

W Niemczech von Hagens nazywany jest Doktorem Śmierć /AFP

Profesor Hagens z wykształcenia jest lekarzem. Zajmując się anatomią na uniwersytecie w Heidelbergu, opracował w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku metodę plastynacji, którą wykorzystuje w swoich kontrowersyjnych pracach.

Metoda ta polega na opróżnieniu tkanek z ich naturalnej zawartości, a następnie wypełnieniu ich specjalną substancją, która sprawia, że zwłoki oprócz trwałej konserwacji zyskują także sztywność, umożliwiającą dowolne ich modelowanie.

Hagensa fascynują ludzkie zwłoki. Doktor Śmierć - jak nazywa go niemiecka prasa - w 2002 roku w jednej z londyńskich galerii sztuki przeprowadził publiczną sekcję zwłok. Naukowiec zignorował ostrzeżenia władz, że taki pokaz jest nielegalny, a jego autorowi grozi sprawa karna.


Publiczna sekcja zwłok

Niemiecki patolog prof. Guenther von Hagens przeprowadził w jednej londyńskich galerii sztuki pierwszą od 170 lat w Wielkiej Brytanii publiczną sekcję zwłok. Naukowiec - podający się też za artystę - zignorował ostrzeżenia władz, że taki pokaz jest nielegalny, a jego autorowi grozi sprawa karna.

- Możecie w tej chwili zamknąć oczy, lub też przyglądać się temu, co robię. Zaczynam od tak zwanego cięcia Y, które jest standardowym początkiem procedury sekcji zwłok - tak niemiecki patolog rozpoczął swój "pokaz".

To, co robił obserwowało ponad 500 osób, wśród nich byli profesorowie anatomii, poproszeni przez Scotland Yard na świadków. Mogą oni złożyć zeznania. Von Hagens jest też autorem skandalizującej wystawy zatytułowanej "Body Worlds", lub po niemiecku "Korperwelten" czyli "Światy Cielesne". W jej skład wchodzą prawdziwe ludzkie zwłoki, specjalnie spreparowane i upozowane w scenach z życia codziennego.

(źródło informacji: RMF)Światy ciała

W tym czasie o Hagensie było już głośno za sprawą wystawy "Body Worlds", która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 1997 roku w Manheim. Na wystawę składa się 180 ludzkich organów i 25 całych ciał, spreparowanych metodą plastynacji i uformowanych w przeróżne pozy. Jest więc ciężarna kobieta z rozkrojonym brzuchem i martwym płodem czy szachista z otwartą czaszką.

Od 1997 roku kontrowersyjną wystawę pokazywaną w Europie, Japonii, Korei oraz USA, obejrzało ponad 16 mln ludzi. Sukces "Body Worlds" zachęcił nawet Hagensa do stworzenia w 2002 roku "Body Worlds 2". Wystawa wszędzie wzbudzała duże poruszenie i wywoływała spory na tle etycznym, prawnym i obyczajowym, ale to tylko sprzyjało zwiększaniu zainteresowania ekspozycją i zwiększało liczbę jej widzów.


Sprawa polska

Do tej pory zwłoki preparowali dla profesora pracownicy jego laboratoriów w Chinach i Kirgizji, teraz zamierza on stworzyć podobny zakład w Polsce. Kontrowersyjny naukowiec w ubiegłym roku kupił w tym celu hektar ziemi i kilka budynków w Sieniawie Żarskiej (Lubuskie).

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy w sobotę "Rzeczpospolita" i "Der Spiegel" ujawniły, że reprezentujący interesy Hagensa w Polsce jego ojciec, Gerhard Liebchen (Hagens przyjął nazwisko żony), przed wojną za działalność w piątej kolumnie siedział w polskim więzieniu, a potem miał być aktywistą NSDAP i służyć w jednostce SS Jurgena Stroopa. W obliczu tych sensacji Liebchen zrezygnował z reprezentowania interesów syna w naszym kraju. Ale choć Liebchen wycofa się z Polski, to Hagens ze swoich planów nie rezygnuje.

Mimo że nie jest do końca jasne, czy w Polsce odbywałoby się preparowanie zwłok, czy tylko prace pomocnicze, w Sieniawie zawrzało. Jedni są oburzeni projektami profesora, dla innych zaś - to praca jak każda, zwłaszcza przy dużym bezrobociu. Można powiedzieć, że stosunek sieniawian do planów Hagensa jest mniej więcej taki, jak do sztuki profesora wśród widzów jego kontrowersyjnych wystaw - są głosy zdecydowanie za i zdecydowanie przeciw, ale nikt nie pozostaje obojętny.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 7:02, 07 Mar 2009
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Gunther von Hagens

właśc. Gunther Liebchen (ur. 10 stycznia 1945 w Skalmierzycach) – niemiecki lekarz, patomorfolog i anatom, wynalazca plastynacji.

Życiorys

Urodził się na terenie okupowanych ziem polskich, które w latach 1939-1945 zostały włączone administracyjnie do III Rzeszy Niemieckiej. Jego ojciec w tym czasie służył jako kucharz w formacji SS. Po zakończeniu wojny, wraz z rodziną opuścił teren Polski i zamieszkał w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Studia medyczne rozpoczął w 1965 roku na Uniwersytecie Medycznym w Jenie. W 1968 roku został aresztowany przez komunistyczne władze NRD za udział w protestach przeciw radzieckiemu atakowi na Czechosłowację oraz próbę ucieczki z terenu Wschodnich Niemiec. Przebywał w więzieniu w Chociebużu, do 1970 roku, gdy został wykupiony z grupą więźniów politycznych przez władze Republiki Federalnej Niemiec. Wznowił studia medyczne w Lubece, które ukończył w 1973 roku. Doktoryzował się z anestezjologii i medycyny ratunkowej na Uniwersytecie Medycznym w Heidelbergu. Podjął pracę w Instytucie Anatomii i Patologii. W roku 1977 opracował nowatorską metodę preparowania ludzkich zwłok nazwaną plastynacją.

W 1980 roku stworzył firmę BIODUR Products, która zaczęła stosować plastynację na skalę przemysłową do produkcji medycznych pomocy naukowych. W 1993 roku powołał własny Instytut Plastynacji w Heidelbergu. W 1995 roku został powołany do grona wykładowców na Uniwersytecie Medycznym Dalian w Chinach, a w 1999 roku objął kierowanie Instytutem Plastynacji Państwowego Uniwersytetu Medycznego w Biszkeku, w Kirgistanie, gdzie uruchomiono największą produkcję plastynatów na świecie.

Działalność pozamedyczna

Von Hagens zainicjował cykl wystaw pod nazwą Body Worlds, (pl.: "Cielesne światy"), na której całe zwłoki ludzi i zwierząt oraz ich fragmenty, poddane plastynacji, wykorzystywane były jako eksponaty. Wystawy z cyklu "Body Worlds" są prezentowane na całym świecie wzbudzając równocześnie wielkie zainteresowanie oraz aktywne sprzeciwy.

Von Hagens twierdzi, że pokazywane na wystawach zwłoki po plastynacji, pozyskuje drogą darowizn ciał, dokonywanych przez samych dawców jeszcze za ich życia. Przeciwnicy wystawienniczej działalności von Hagensa wysuwali oskarżenia[1], że część zwłok von Hagens kupił od władz chińskich po wykonywaniu wyroków śmierci, głównie na młodych skazańcach[2].

Ciekawostki

* W 2004 roku von Hagens zorganizował w Londynie publiczną sekcję zwłok, ostatni raz wykonaną w ten sposób w Europie w 1830 roku[3].
* W 2005 roku von Hagens podjął próbę wykupienia w miejscowości Sieniawa Żarska w woj. lubuskim nieczynnych obiektów przemysłowych, aby na ich terenie otworzyć kolejny oddział Instytutu Plastynacji z 300 miejscami pracy, w celu składowania plastynatów na potrzeby wystawowe. Na skutek protestów motywowanych względami religijnymi projekt został odrzucony przez polskie władze. W 2006 roku budowę oddziału zatwierdzono do realizacji w niemieckim mieście Guben, oddalonym ok. 150 km od Sieniawy Żarskiej[4].
* 25 kwietnia 2005 sąd skazał von Hagensa na grzywnę lub 90 dni aresztu za używanie w Niemczech chińskiego tytułu profesora oraz dopuścił używanie tytułu tylko w postaci Professor (VRC), czyli profesor (ChRL).
* 17 listopada 2006 von Hagens otworzył stałą wystawę swoich eksponatów - Plastinarium w Guben.

Publikacje

* Gunther von Hagens, K. Tiedemann, W. Kriz: "The Current Potential of Plastination" - tam: Heidelberger Plastinationshefter, Anatomisches Institut der Universität Heidelberg, Heidelberg 1985.
* Gunther von Hagens, A. Whalley, R. Maschke, W. Kriz: Schnittanatomie des menschlichen Gehirns, Steinkopff Verlag, Darmstadt 1990. ISBN 3-7985-0780-5
* Gunther von Hagens, L.J. Romrell, M.H. Ross, K. Tiedemann: The Visible Human Body, Verlag Lea & Febiger, Philadelphia, Londyn 1991. ISBN 0-8121-1269-5
* Kai Budde, Gunther von Hagens, i inni: Körperwelten. Einblicke in den menschlichen Korper - Katalog wystawowy 1997. Wydawca: Muzeum Techniki i Pracy w Mannheim oraz Instytut Plastynacji, Heidelberg.
* Körperwelten - Die Faszination des Echten, Katalog Wystawowy, 1999.

Przypisy

1. ↑ Nina Kleinschmidt, Henri Wagner: Endlich unsterblich? Günther von Hagens - Schöpfer der Körperwelten. Bastei Lübbe, 2000. ISBN 3-404-60493-8.
2. ↑ Zarzut taki postawił m.in. niemiecki tygodnik Der Spiegel. Hagens odparł ten zarzut w procesie sądowym
3. ↑ Gazeta Lubuska nr 117 z dnia 21 maja 2005, art. pt.: Lekcja anatomii profesora Hagensa.
4. ↑ Gazeta Lubuska nr 74 z dnia 28 marca 2006, art. pt.: Niemiecka sprawa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 7:02, 07 Mar 2009
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

Ofiarowanie ciałaWszystkie preparaty anatomiczne, które znajdują się w PLASTINARIUM i na wystawach BODY WORLDS pochodzą od ludzi, którzy za życia postanowili, że po śmierci swoje ciało oddadzą na rzecz naukową dla lekarzy i do celów uświadomiania laików. Dużo dawców kładzie nacisk na to, że po ich śmierci chieliby innym ludziom się do czegoś przydać. Przez ich bezinteresowną darowiznę umożliwiają nam niesamowite spojrzenia w środek ciała ludzkiego, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla ludzi nauki np. lekarzy. Za to dziękujemy wszystkim naszym ofiarodawcą.

Instytut Plastynacji w Heidelbergu stworzył specjalny program dla dawców ciała. Dokumentacja ta daje odpowiedź na pytanie jak zostać dawcą, informuje o procesie plastynacji i o samym instytucie jak również o tym co się stanie po śmierci z ciałem i do jakich celów zostaną wykorzystane wykonane plastynaty. Poprzez złożenie podpisu na dyspozycji i wydaniu legitymycji dawca ciała potwierdza swoją ostatnią wolę. Oddanie ciała na rzecz plastynacji jest dobrowolnym orzeczeniem, które może być w każdej chwili odwołane.

Wkrótce będzie można omawianą wyżej broszurę informacyjną i dyspozycję o dobrowolnym oddaniu ciała tutaj jako dokument komputerowy zabezpieczyć i wydrukować.

Chętnie przyślemy Państwu również wszystkie informacje drogą pocztową. Zaiteresowani mogą zgłaszać się do biura dawców: Instytut Plastynacji, Dział ofiarodawstwa ciała.


[link widoczny dla zalogowanych]


UWAŻAJ!
TAK BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ:


[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
SZTUKA SZOKOWANIA
Forum Arch Strona Główna -> BEZ TABU CZYLI
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin