Arch

kultura

Forum Arch Strona Główna -> BEZ TABU CZYLI -> KLĄTWA TROJAŃSKA
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
KLĄTWA TROJAŃSKA
PostWysłany: Sob 7:04, 07 Mar 2009
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 321
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk

KLĄTWA TROJAŃSKA


Wszystkich wymienionych poniżej łączy coś, co nazwałem "Klątwą trojańską".
W czym tkwi praprzyczyna ich dramatycznych losów? Ananke- Ἀνάγκη ?
Tak, ale - dlaczego?

Agamemnon

(gr. Ἀγαμέμνων) - syn Atreusza i Aeropy, w niektórych mitach ojcostwo przypisywane jest Plejstenesowi, starszy brat Menelaosa, pochodził z rodu Atrydów.

Żoną jego była Klitajmestra, wpierw żona Tantalosa, którego zabił Agamemnon, za co był ścigany przez Dioskurów i musiał ożenić się z wdową po rywalu. Małżeństwo to od początku nie było udane. Z tego związku Agamemnon miał kilkoro dzieci: Chrysotemisa, Elektrę/Laodyceę, Ifigenię/Ifianassę i Orestesa.

Był królem wg Iliady Argos, wg innych mitów Myken, a jeszcze innych miał być królem Lacedemonu.

Mity

Po porwaniu Heleny na prośbę Menelaosa został naczelnym wodzem wyprawy Greków na Troję. Gdy zebrały się wszystkie okręty płynące na wyprawę nie mogły opuścić portu, ponieważ Artemida postanowiła się zemścić na Agamemnonie za jego arogancję wobec niej. W końcu zażądała od niego, by poświęcił swoją córkę Ifigenię, na co się zgodził, co z kolei spowodowało gniew żony. W micie o oblężeniu Troi wg Jana Parandowskiego bogini lituje się nad niewinną dziewczyną i każe złożyć w ofierze łanię.

W czasie oblężenia Troi Agamemnon brał udział w napadach na pobliskie miasta. W czasie jednego z nich porwał jako brankę Chryzeidę - kapłankę Apollina. Gdy odmówił jej wydania, Apollo zesłał na wojska greckie zarazę. Od tego momentu rozpoczyna się opowieść Iliady. Przerażeni Achajowie próbują zmusić Agamemnona, żeby wydał Chryzeidę, ale ten żąda od Achillesa oddania mu swojej ukochanej - branki Bryzeidy. Spór ten powoduje wycofanie się Achillesa z udziału w wojnie trojańskiej. Jednak po jakimś czasie Agamemnon zdaje sobie sprawę, że bez udziału najlepszego wojownika nie będzie można wygrać wojny. Odsyła więc Bryzeidę do obozu Achillesa i prosi go o powrót na pole walki. Obiecuje mu także rękę jednej ze swoich córek.

Po zdobyciu Troi w udziale przypada mu córka Priama Kasandra. Urodziła mu ona dwóch synów Teledamosa i Pelopsa.

Śmierć

W czasie, gdy Agamemnon walczył w Troi, jego żona Klitajmestra miała kochanka Ajgistosa, który postanowił zabić prawowitego męża. Wersji śmierci Agamemnona jest kilka. Wszystkie są zgodne, że zabił go kochanek żony. Niektóre twierdzą, że stało się w czasie uczty powitalnej, inne, że w czasie kąpieli. Udział żony w tej zbrodni jest też różnie opisywany. Jedni twierdzą, że żona podarowała mu koszulę z zaszytymi rękawami i nie mógł się przez to bronić. Inna wersja podaje, że Klitajmestra miała go osobiście zabić toporem, gdyż była zazdrosna o Kasandrę.

[link widoczny dla zalogowanych]

Kasandra

Kasandra (gr. Κασσάνδρη Kassandre;) - w mitologii greckiej córka króla Troi Priama i jego żony Hekuby. Jej bliźniaczym bratem był Helenos.

Zakochany w niej Apollo dał jej dar widzenia przyszłości, jednak Kasandra nie odwzajemniła jego miłości. Rozgoryczony rzucił na nią klątwę, sprawiając, że nikt nie wierzył w jej przepowiednie. Dramatycznych ostrzeżeń Kasandry nie słuchali jej rodacy, nie udało się jej zapobiec upadkowi Troi. Po zdobyciu miasta przez Achajów, została wywieziona do Myken jako branka króla Agamemnona. Także on nie wierzył jej przepowiedniom. Zginęła razem z nim, zamordowana przez żonę Agamemnona Klitajmestrę i jej kochanka Egista.

Jej imię stało się synonimem złowróżbnej prorokini, wieszczącej nieszczęście.

[link widoczny dla zalogowanych]Klitajmestra

(Klitemnestra, gr. Κλυταιμ(ν)ήστρα Klytaim(n)estra) – w mitologii greckiej córka króla spartańskiego Tyndareosa i Ledy, siostra Polluksa i Kastora (Dioskurów) oraz Heleny, żona Agamemnona, matka Elektry, Ifigenii oraz Orestesa) zamordowała (lub była tylko w zmowie - Homer oraz tragicy greccy podają różne wersje zdarzeń) wraz ze swoim kochankiem Ajgistosem wracającego z wojny trojańskiej męża. Po ośmiu latach Orestes pomścił ojca mordując (w porozumieniu z Elektrą) Ajgistosa i najprawdopodobniej również matkę. Ten mit jest częstym tematem sztuki antycznej (Oresteja Ajschylosa, Elektra Sofoklesa oraz Eurypidesa) i współczesnej.

Kompleks Klitajmestry, podświadoma nienawiść żony do męża. Wynika ze związanych z jego osobą, silnych, traumatycznych przeżyć, pozornie zapomnianych, jednakże rzutujących na jej późniejsze zachowanie.

Mitycznym prawzorem jest Klitajmestra, żona króla Myken - Agamemnona, która razem ze swoim kochankiem zamordowała swojego męża. Nie potrafiła mu wybaczyć, że był gotów złożyć ich córkę Ifigenię w ofierze bogini Artemidzie.Elektra

Córka Agamemnona i Klitajmestry, siostra Orestesa i Ifigenii, żona Pyladesa. Wspólnie z Orestesem pomściła na matce i jej kochanku, Ajgistosie, śmierć ojca. Elektra jest główną postacią tragedii Sofoklesa i Eurypidesa. Zobacz też: Kompleks Elektry.

Orestes

(gr. Ὀρέστης) w mitologii greckiej syn Agamemnona i Klitajmestry. Wraz ze swoją siostrą Elektrą pomścił śmierć ojca, który został zabity przez Klitajmestrę i jej kochanka Aigistosa. Orestes był zaręczony z Hermioną, jednak ona wybrała Neoptolemosa, którego później Orestes zabił.

Ifigenia

w mitologii greckiej, córka Agamemnona i Klitajmestry, siostra Elektry i Orestesa. U Homera występuje jako Ifianassa. Ojciec miał złożył ją w ofierze Artemidzie w Aulidzie w Beocji, w celu przebłagania bogini, jednak zanim wróżbita Kalias wbił nóż ofiarny w serce dziewczyny, Artemida zstąpiła z Niebios z łanią, każąc zwierzę złożyć w ofierze, a córkę Agamemnona uczyniła swoją kapłanką.[link widoczny dla zalogowanych]
.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
KLĄTWA TROJAŃSKA
Forum Arch Strona Główna -> BEZ TABU CZYLI
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin